Afiş Hazırlama İpuçları

Afiş hazırlamak. Umut afişleri, mutluluk afişleri, kaygı, yalnızlık, özlem, bağışlama, takdir etme üzerine afişler ve posterler hazırlamak.

Afiş, bir slogan ve görselin etkileyici, akılda kalıcı biçimde bir araya getirilmesi işidir. Eğer bir marka için değil de bir konu için afiş hazırlıyorsak dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor. Yazımızda konu odaklı afişlemeyi işlemeye çalışacağım.

Çarpıcı Slogan Bulmak

Etkili bir slogan akılda kalıcı, çok uzun olmayan, kimi zaman okunduğunda farklı anlamlar içeren özelliklere sahip olmalıdır. İnsanların algılarına, duygularına hitap eden sloganlar çoğu zaman başarılı olur. Bazen etkili bir soru da başarılı bir sloganın öncüsü olmaktadır.

Afiş Arka Planı

Afiş tasarımında, özellikle Photoshop, Fireworks gibi resim işleme programları kullanılır. Bu programlar sayesinde afiş görselimize istediğimiz efekti kolayca verebilmekteyiz. Etkili bir arkaplan, sloganla uyumlu öne çıkarılmış bir öğe ile gerçekleştirilebilir.

Afişimizi Tasarlayalım

Örneğin umut üzerine bir afiş tasarımı düşünelim. Temel sorumuz, insanların umut algısını tetikleyecek konular nelerdir? Umut, aksayan, yok olan, azalan, olumsuz gidişat sergileyen bir durum karşısında, onun eski biçimine gelmesini ummaktır, özlemdir. Örneğin bu tanımlara uyan; doğanın insan tarafından katledilmesi sonucu çölleşme temasını kullanabiliriz. Olumsuz bir durum içinde küçük, olumlu bir durumu işleyerek , bu durumun umudu temsil etmesini sağlayabiliriz.

Umut ile ilgili afiş tasarımımız için arka planı çöl ve yalnız, kuru bir ağaç olan resim kullanabiliriz. Umudu temsil etmesi için ise yeşil ve belirgin bir yaprak kullanmamız gerekir.

Afiş, Afiş Örneği, Afiş Tasarımı

Hızlı bir çalışmayla böyle bir sonuç elde ettik.

Afiş tasarlarken yukarıda belirttiğimiz hususlara ve örneğe dikkat ederseniz, geri kalan kısım yaratıcılığınızla, hayal gücünüzle ilgili.

Başarılar.

bilgeruh.com

Etiketler: , , , , , , , , , ,

10 Mayıs 2011


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>